44_strom

Зроби світ кращим
Захистимо
навколишнє
середовище

Ріки та океани повні  відходів. У воді більше пластмаси, ніж риб. Це дуже важливо для  кожного з нас. Ми хочемо чистішого і кращого світу. Нам потрібні фахівці з екологічного господарства. Ми розробляємо пластмасу, що розкладається в природі, замінники шкіри при опіках, мікроорганізми, які розкладають відходи у землі, вивчаємо нові лікарські засоби та контролюємо результат їхнього користування. Захистимо навколишнє середовище!

Зелена хімія
Біодеградуючі пластмаси з відновлюваних ресурсів

Інститут природних та синтетичних полімерів ФХХТ СТУ досяг значних світових результатів у розробці біодеградуючих полімерних матеріалів. Ці матеріали, коли піддаються впливу біологічно активного середовища, за певний час , повністю перетворюються в біологічні продукти (біогаз, гумінові речовини, біомасу, тощо).

Дослідження і розробки нових видів біодеградуючих матеріалів (пластмас) зосереджуються на природних і біотехнологічних полімерах (целюлоза, крохмаль, лігнін, полігідроксіалканоат, полімолочна кислота і т.д.) для створення нових типів оригінальних, зокрема пакувальних матеріалів та матеріалів для сільського господарства, заснованих на відновлюваних ресурсах, які розкладаються в грунті чи в компості за допомогою мікроорганізмів.

У цій області, інститут тісно співпрацює з підприємствами переробки пластмас як в Словаччині, так і за кордоном, причому для цієї співпраці створена дослідницька база в Центрі СТУ – «CEPOMA» (Центр прикладних досліджень екологічно чистих полімерних матеріалів) в Нітрі, де зосереджені всі технології переробки пластмас, а також найновіше обладнання для дослідження сплавів і матеріалів з пластмас.

 

Зелена хімія
Тканинна інженерія та біосинтетичні замінники тканин

Група професора Душана Бакоша, Інституту природних і синтетичних полімерів ФХХТ СТУ, в тісній співпраці з Клінікою опіків та реконструктивної хірургії Університетської лікарні в Ружінові, розробили біосинтетичний замінник шкіри, який вже пройшов клінічне дослідження.

Мова йде про замінники шкіри, які засновані на біополімерах, важливими компонентами яких є ферментативно модифікований колаген і гіалуронова кислота. Говориться про речовини, які присутні в нашому організмі. Для цілей тканинної інженерії з цих полімерів утворюється тривимірна матриця, яка є еластична, міцна, з можливістю бути пришитою до зовнішньої тканини, і здатна проростати кров’яними судинами. У процесі перебудови тканин, такий матеріал поступово розкладається і на його місці формуються нові, його рідні тканини.

Група професора Бакоша також розробила замінники кісток, які було застосовано на практиці, насамперед в стоматологічній хірургії. Це також біоматеріал, який людський організм сприймає без імунної відповіді. Найновіші дослідження спрямовані на використання 3D-друку в підготовці біодеградуючих, а в організмі здатних до розсмоктування, структур для тканинної інженерії м'яких і твердих тканин, а також на прямий друк клітин і формування їх структури за допомогою біодруку, який в майбутньому приведе світ до друку цілих органів.
На початок